The 9th Senate: Full List Of Newly Elected Senators

Facts have emerged that about 64 serving Nigerian senators and 151 members of the House of Representatives will not be returning to the National Assembly in June when the 9th Assembly will be inaugurated.

According to the results of the elections released so far by the Independent National Electoral Commission (INEC), only 45 senators and about 209 members will be returning to the federal legislature.

See The Senators Who Lose Their Re-election Bid

See The Full List Of Newly Elected Nigerian Senators – The 9th Senate

Abia
Orji Uzor Kalu (APC) —————— Abia North
Theodore Orji (PDP) —————— Abia Central
Enyinnaya Abaribe (PDP) —————— Abia South

Akwa Ibom
Senator Bassey Albert (PDP) —————— Akwa Ibom North East
Chris Ekpenyong (PDP) —————— Akwa Ibom North West
Mrs Akon Eyakenyi (PDP) —————— Akwa Ibom South

Adamawa
Ishaku Cliff (PDP) —————— Adamawa North
Binos Dauda Yero (PDP) —————— Adamawa South
Aishatu Dahiru Binani (APC) —————— Adamawa Central

Anambra
Stella Oduah (PDP) —————— Anambra North
Uche Ekwunife (PDP) —————— Anambra Central
Ifeanyi Ubah (YPP) —————— Anambra South

Bauchi
Yta —————— Bauchi South
Halliru Jika (APC) —————— Bauchi Central
Adamu Bulkachuwa (APC) —————— Bauchi North

Bayelsa
Biobarakuma Degi-Eremmenyo (APC) —————— Bayelsa East
Diri Douye (PDP) —————— Bayelsa Central
Lawrence Ewrudjiakpo (PDP) —————— Bayelsa West

Benue
Gabriel Suswam (PDP) —————— Benue North  East
Emmanuel Orker Jev (PDP) —————— Benue North West
Abba Moro (PDP) —————— Benue South

See The Women Senators Elected In The 2019 Election

Borno
Yta —————— Borno North
Kashim Shettima (APC) —————— Borno Central
Ali Ndume (APC) —————— Borno South

Cross River
Yta —————— Cross River North
Sandy Onor (PDP) —————— Cross River Central
Yta —————— Cross River South

Delta
Yta —————— Delta Central
Yta —————— Delta North
James Manager (PDP) —————— Delta South

Ebonyi
Sam Egwu (PDP) —————— Ebonyi North
Yta —————— Ebonyi Central
Michael Ama Nnachi (PDP) —————— Ebonyi  South

Edo
Yta —————— Edo Central
Yta —————— Edo North
Senator Matthew Urhoghide (PDP) —————— Edo  South

Ekiti
Senator Adetunmbi Olubunmi Ayodeji (APC) —————— Ekiti North
Opeyemi Bamidele (APC) —————— Ekiti Central
Adedayo Clement Adeyeye (APC) —————— Ekiti  South

Enugu
Chimaroke Nnamani (PDP) —————— Enugu East
Yta —————— Enugu West
Yta —————— Enugu  North

The 9th Assembly: Meet The First Time Senators Ever

Gombe
Mohammed Danjuma Goje (APC) —————— Gombe Central
Amos Bulus (APC) —————— Gombe South
Yta —————— Gombe North

Imo
Ezenwa Onyebuchi (PDP) —————— Imo East
Rochas Okorocha (APC) —————— Imo West
Yta —————— Imo North

Jigawa
Yta —————— Jigawa South – West
Ibrahim Hassan Hadeija (APC) —————— Jigawa North – East
Yta —————— Jigawa North – West

Kaduna
Suleiman Abdu Kwari (APC) —————— Kaduna North
Uba Sani (APC) —————— Kaduna Central
Yta —————— Kaduna South

Kano
Ibrahim Shekarau (APC) —————— Kano Central
Yta —————— Kano North
Kabiru Gaya (APC) —————— Kano  South

Katsina
Yta —————— Katsina North
Bello Mandiya (APC) —————— Katsina South
Kabir Barkiya (APC) —————— Katsina Central

Kebbi
Yta —————— Kebbi North
Adamu Aliero (APC) —————— Kebbi Central
Yta —————— Kebbi South

Complete List Of All Senatorial Districts In Nigeria

Kogi
Yakubu Oseni (APC) —————— Kogi Central
Yta —————— Kogi East
Dino Meleya (PDP) —————— Kogi West

Kwara
Umar Sadiq (APC) —————— Kwara North
Ibrahim Oloriegbe (APC) —————— Kwara Central
Lola Ashiru (APC) —————— Kwara South

Lagos
Oluremi Tinubu (APC) —————— Lagos Central
Bayo Osinowo (APC) —————— Lagos East
Yta —————— Lagos  West

Nasarawa
Godiya Akwashiki (APC) —————— Nasarawa North
Abdullahi Adamu (APC) —————— Nasarawa West
Tanko Almakura (APC) —————— Nasarawa  South

Niger
Mohammed Sani Musa (APC) —————— Niger East
Yta —————— Niger North
Bima Mohammed Enagi (APC) —————— Niger South

Ogun
Ibikunle Amosun (APC) —————— Ogun Central
Yta —————— Ogun East
Tolu Odebiyi (APC) —————— Ogun West

Ondo
Ajayi Boroffice (APC) —————— Ondo North
Yta —————— Ondo Central
Nicholas Tofowomo (PDP) —————— Ondo South

Number of Votes Won By All 73 Presidential Candidates In 2019 Election

Osun
Dr. Ajibola Bashiru (APC) —————— Osun Central
Prince Adenigba Francis Fadahunsi (PDP) —————— Osun East
Eng. Adelere Oriolowo (APC) —————— Osun West

Oyo
Teslim Folarin (APC) —————— Oyo Central
Yta —————— Oyo North
Kola Balogun (PDP) —————— Oyo South

Plateau
Yta —————— Plateau South
Hezekiah Dimka (APC) —————— Plateau Central
Istifanus Dung Gyang (PDP) —————— Plateau North

Rivers
George Sekibo (PDP) —————— Rivers East
Barry Npigi (PDP) —————— Rivers South East
Betty Apiafi (PDP) —————— Rivers West

Sokoto
Ibrahim Gobir (APC) —————— Sokoto East
Aliyu Magatakarda Wamakko (APC) —————— Sokoto North
Abubakar Shehu Tambuwal (APC) —————— Sokoto South

Taraba
Emmanuel Bwacha (PDP) —————— Taraba South
Yta —————— Taraba Central
Yta —————— Taraba North

Yobe
Ibrahim Geidam (APC) —————— Yobe East
Ahmed Lawan (APC) —————— Yobe North
Ibrahim Mohammed Bomoi (APC) —————— Yobe South

Zamfara
Yta —————— Zamfara North
Ikra Ali Bilbis (APC) —————— Zamfara Central
Abdulaziz Yari (APC) —————— Zamfara West

FCT
Philip Adudah (PDP) —————— Federal Capital Territory

Leave a Reply

Your email address will not be published.